Haberler

Yangın Sınıflandırması ve Çeşitleri Nelerdir?

Yangin Siniflandirmasi Ve Cesitleri Nelerdir?

Yangın Sınıflandırmaları ve Çeşitleri;

A Sınıfı Yangınlar: Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları.
B Sınıfı Yangınlar: Sıvılar veya sıvılaşabilir katılar ile ilgili yangınlar.
C Sınıfı Yangınlar: Gaz yangınları.
D Sınıfı Yangınlar: Metal yangınları.
F Sınıfı Yangınlar: Pişirme gereçlerindeki pişirme ortamı (bitkisel veya hayvansal sıvı ve katı yağlar) yangınları

Yangın Sınıfları

A Sınıfı Yangınlar

Genellikle karbon bileşikleri olan organik yapıda malzemelerin; ahşap, kömür, ot, kağıt, tekstil ürünleri vb. yanması ile oluşan yangınlardır. Bu maddeler yanma sonucunda karlaşır ve kül meydana gelir. A sınıfı yangınlar genellikle soğutucu etki yaratan maddeler ile müdahele edilerek söndürülür.

B Sınıfı Yangınlar

B sınıfı yangınlar sıvı yanıcı maddelerin meydana getirdiği yangınlardır. Bu sıvılar su ile karışanlar ve karışmayanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  • Benzin, Benzol, Mazot, Fuel-Oil, Madeni Yağlar,
  • Vernik, Boya, Tiner, Alkol, Parafin, Aseton, Asfalt, Tutkal v.b.

B sınıfı yangınlar yanan maddenin oksijen ile teması kesilerek söndürülür. Bu yönteme “boğma” denir.

C Sınıfı Yangınlar

C sınıfı yangınlar basınç ile sıvılaştırılmış haldeki gazlar ve yanıcı gaz haldeki maddelerin meydana getirdiği yangınlardır. C sınıfı yanıcı maddelere; doğal ve üretilmiş gazlar, metan, hidrojen, LPG vb. maddeleri örnek olarak gösterebiliriz. C sınıfı yangınlar öncelikle yangının kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülürler.

D Sınıfı Yangınlar

D sınıfı yangınlar yanabilen hafif metallerin meydana getirdiği yangınlardır. D sınıfı yanıcı maddelere; aliminyum, sodyum, fosfor vb. maddeleri örnek olarak gösterebiliriz. D sınıfı yangınlar özel olarak üretilmiş olan D sınıfı kuru tozlar ile söndürülürler.

F Sınıfı Yangınlar

F sınıfı yangınlar bitkisel ve hayvansal pişirme yağları ve yağların meydana getirdiği yangınlardır. F sınıfı yangınlar sulu kimyasal söndürücüler veya toz söndürücüler ile söndürülmektedir. F sınıfı yanıcı maddeler su ile temas ettiğinde parlama ve patlamalar meydana getirdikleri için hiçbir şekilde su ile müdahele edilmemektedir.

Yanma Çeşitleri ise ;

Yavaş Yanma

Yavaş yanma, yanıcı maddenin yetersiz oksijen nedeniyle, yeteri miktarda ısı, buhar veya gaz üretemediği durumlarda meydana gelir. Örneğin; demir (F), Bakır (Cu) gibi metallerin havadaki oksijen ve hava ısısı ile oksitlenmesinde, yanıcı maddeler olan demir ve bakır, buhar veya gaz çıkaramamakta, dolayısıyla yavaş yanma olayı meydana gelmekte, ortaya demir oksit (Feo) ve Bakıroksit(Cuo) çıkmaktadır.  Canlıların hücre solunumu olayı da bir nevi yavaş yanma olayıdır.

Hızlı Yanma

Yanmanın bütün belirtileri ile oluştuğu bir olaydır. Yanmanın belirtileri Alev, Isı, Işık ve korlaşmadır. Bazı maddeler, katı halden önce sıvı hale daha sonrada buhar veya gaz haline geçerek yanarlar. (Örneğin: Parafin, mum gibi) Bazıları ise, doğrudan yanabilir ve buhar çıkarırlar. (Örneğin: Naftalin) Yine bazı maddeler doğrudan doğruya yanabilen gazlar çıkarırlar (Örneğin: Odun, kömür)  

Parlama ve Patlama

Parlama kolayca ateş alan maddelerde görülen bir olaydır. (Örneğin Benzin gibi) Patlama ise; tamamen çok aniden meydana gelen bir yanma olayıdır. Burada dikkati çeken husus, maddenin tamamının bir anda yanmasıdır.  Bunda maddenin cinsi,  birleşimi, şekli, büyüklüğü ile küçüklüğü ve nihai oksijen oranının rolü büyüktür. Patlamada; bir anda parlayarak yanan madde çeşitli gazlar haline gelmekte ve son derece büyük bir hacim genişlemesine uğrayarak etrafını zorlamakta ve patlamalar olmaktadır.

Kendi Kendine Yanma

Yavaş yanmanın zamanla hızlı yanmaya dönüşmesidir. Özellikle bitkisel kökenli yağlı maddeler normal hava ısısı ve oksijeni içinde kolaylıkla oksitlenmekte bu oksitlenme sırasında ise gittikçe artan bir ısı çıkmaktadır. Zamanla doğru orantılı olarak artan bu ısı, bir süre sonra alevlenmeye yetecek dereceyi bularak maddenin kendiliğinden tutuşmasına neden olmaktadır. Örneğin: Bezir yağına bulaştırılmış bir bez parçası yukarıda açıklandığı şekilde bir süre sonra alev alarak yanmaya başlayabilmektedir.

Yangın Tüpleri Satışı ve Ücretsiz Teslimatı İçin Hizmet verdiğimiz İlçeler ; İstanbul ADALAR ARNAVUTKÖY ATAŞEHİR AVCILAR BAĞCILAR BAHÇELİEVLER BAKIRKÖY BAŞAKŞEHİR BAYRAMPAŞA BEŞİKTAŞ BEYLİKDÜZÜ BEYOĞLU BÜYÜKÇEKMECE BEYKOZ ÇATALCA ÇEKMEKÖY ESENLER ESENYURT EYÜP FATİH GAZİOSMANPAŞA GÜNGÖREN KADIKÖY KAĞITHANE KARTAL KÜÇÜKÇEKMECE MALTEPE PENDİK SANCAKTEPE SARIYER SİLİVRİ SULTANBEYLİ SULTANGAZİ ŞİLE ŞİŞLİ TUZLA ÜSKÜDAR ÜMRANİYE ZEYTİNBURNU MERKEZ İLÇELER

İstanbul İlçeleri Toptan ve Parakende 6kg 9kg 12kg 25kg ve 50kg Çeşitli Ebatlarda ve Kg Çeşitleri ile Yangın Tüpleri Dolum & Yeni Cihaz Satışı ve fiyat İçin Bizi 0216 634 34 14 Numaralı Telefon Hattımızdan Arayınız.

Telefonla Sipariş